• (216) 471 47 57
 • info@ervaparke.com

Yıllık arşiv 16 Aralık 2017

Parke Altı Akustik Ses Yalıtımı

Alt kattaki komşunuzu rahatsız etmek istemiyorsanız alt kat ses yalıtımı yaptırmalısınız. Zemine uygulanan malzemeler sayesinde evinizdeki sesler ve gürültüler alt katınıza inmez. Malzemeler parkelerin altına veya şap altına uygulanmaktadır. Normal standartlardaki daireler için parke altına uygulanan izolasyon ürünleri yeterlidir.

Şayet yaşam alanınızda sinema, müzik odası gibi mekanlar varsa titreşimi engelleyici malzemeler kullanılmalıdır. Bu tür mekanlarda titreşim engelleyen dekoratif halılar uygulanır. Titreşim ve gürültüden kaynaklanan olumsuzluk duvar ve tavana uygulanan ses yalıtım malzemeleriyle de önlenebilir. Titreşimden kaynaklanan sorunlarda parke ve şap altına uygulanan malzemeler de bir seçenektir. Parke altına yapılacak uygulamalarda şu malzemeler kullanılır;

 • EPDM bariyerleri
 • Kauçuk levha
 • Süngerpan
 • Ses bariyeri kullanılır.

Ürünlerin özellikleri sonucun etkili olmasını sağlamaktadır. Uygulanan malzemeler arasında hava boşluğu bırakmak gerekir. Hava boşluğu uygulandığında ses yalıtımı daha kuvvetli gerçekleşir. Katlar arası ses yalıtımı konusunda en etkili yöntem ses kesme özelliği olansüngerpan ile levha bariyerleri birlikte kullanmaktır.

Evde kullanılan terliklerin zemine uyguladığı darbe dahi alt komşunuza sorun olarak yansır. Alt kat ses yalıtımı ürünleri kullanılarak sorun ortadan kaldırılabilir. Yaşam alanlarında, kamu kurumlarında, sinema salonları tarzındaki mekanlarda ses yalıtım ürünleri mutlaka kullanılmalıdır. Kullanılmadığında komşularla sorun yaşanması çok büyük bir ihtimaldir. Ses yalıtımı için kullanılan çok çeşitli ürünler vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

 • Kauçuk levhalar; şap ve parke altına uygulanırlar. Zemindeki darbe ve titreşimden kaynaklı ses iletimini engellerler.
 • Bondex Süngerpan; En etkili ses yalıtım malzemelerinden biridir. Yüksek ve yoğun sesleri yalıtır. PVC (kauçuktan) üretilmiş olan süngerler ağır kurşun bariyer olarak da adlandırılır.
 • Mantar kauçuk levhalar; inşaatların çatı, zemin ile duvar izolasyonunda kullanılır. Harika özellikleriyle parke altı ses yalıtımı konusunda harika sonuçlar elde etmeyi sağlar. Performansının harika olması nedeniyle çok fazla talep görmektedir.
 • Tabanı kauçuk akustik halı; Akustik halılar, titreşimleri engeller. Alt kat komşularınızı müzik aleti seslerinizden ve titreşiminden korumak için kullanabilirsiniz.
 • EPDM Bariyerleri; Süngerler arasında yoğun olan sesi engellemek için konulur.
 • Akustik özellikte karo halı; Polyamid ipliğinden 50*50 cmdeki halılardır. Tabanında kauçuk olan halılar yüksek performans sergiler. Renkleri asla solmaz. Uzun yıllar kullanıma uygundur.

Günümüzde siteler, rezidanslar ve çok katlı yapılar moda. Bu tür yapılarda yüzlerce insan aynı binada oturur. Herkesin birbirine saygılı yaşaması şarttır. Kimsenin huzurunu bozmadan yaşamada katlar arası ses yalıtımı çok önemlidir. Alt kat ses yalıtımı fiyatları, kullanılan ürüne, alanın büyüklüğüne ve kalınlığına göre değişir. Herkes kendi bütçesine uygun olanı tercih ederek komşusunun hakkını gözetebilir.

Üst katınızdan ses ve gürültü geliyorsa ne yapmalısınız? Üst kat komşunuzdan zeminine ses yalıtımı yaptırmasını rica etmelisiniz. Çünkü üst kattan gelen sesin çözümü ancak zemine uygulanan yalıtımla mümkün olur. Sizin kendi dairenizin tavanını veya duvarlarını yalıtım yaptırmanız sorunu çözmez. Eskiye oranla günümüzde ses yalıtımı daha uygun fiyatlarla yapılmaktadır. Uygulayan firma sayısının artması fiyatların müşterileri mutlu edecek şekilde düşmesine neden olmuştur. Uygulamayı yapacak firmanın dikkatli seçilmesi gerekir. Profesyonel firmalar, size ses yalıtımı için en doğru seçenekleri sunacaktır. Ayrıca kullandıkları malzemenin kaliteli olması da sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

Kaliteli malzemeler, profesyonel firmalar tarafından uygulandığında sonuç etkileyici olacaktır. Profesyonel firmalar, uygulamayı yapmadan önce mekanda gözlem ve keşif yaparlar. Gözlem yapma imkanı yoksa müşteriden mekanın fotoğrafları talep edilir. Yapılan gözlemde, mekana en uygun olan malzemenin hangisi olduğu belirlenir. Malzeme belirlemenin ardından fiyat çıkarılır. Fiyatın müşteri tarafından kabul edilmesiyle alt kat ses yalıtımı işlemlerine en kısa zamanda başlanır.

Sistre ve Cila

Lamine ve Masif Parkelerden vaz geçmeyenler için oluşan çizikler ve lekelerden kurtularak parkenizi ilk gün ki gibi kusursuz hale getiriyoruz. Parkeniz önce silim makinası ile silinerek akabinde dolgu işlemi yapılır daha sonra trio çekilerek cilası uygulanır.

Parke Tamiri

Laminat ve Lamine parkelerde su basması yanık veya derin çiziklerle oluşan  problemleri parkenize en uygun yöntemlerle tamir edip ekonomik bir şekilde parke tamir hizmeti vermekteyiz.  Parkelerinizde oluşan çizikleri ise farklı tamir seçenekleri verutüş yöntemleri ile yok edilmektedir.

Laminat Parke

Laminat Parke son yılların en çok tercih edilen zemin kaplama ürünüdür. Hem fiyatının cazip olması hemde eski ağaç parkelere göre daha portatif olma sebebi ile daha çok tercih edilmektedir. Laminat Parkeler 21. sınıf ve 31. sınıf olarak kendi aralarında katagorize edilmektedir.